Virtual Reality Unites Carpathians: Interactive School Laboratories

Concursul internaţional SCRATCH-CUP

Invităm elevii de clasele 5-7 să participe la cele două nivele ale concursului internațional de programare în mediul SCRATCH - SCRATCH CUP, organizat în cadrul proiectului „Realitatea virtuală unește Carpații: laboratoare școlare interactive” din Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020.

Concursul se va desfășura în mai multe etape:

• Înscrierea în concurs, până în data de 11.11.2021, ora 18:00, prin completarea Formularului de înregistrare;
  • Primirea sarcinilor de lucru, pe mail, până în data de 12.11.2021, ora 10:00;
  • Munca la proiect, crearea și depunerea proiectului pentru concurs până la data de 17.11.2021, ora 18:00;
  • Elevii își susţin proiectele (online), la ora stabilită de comisia de organizare în fața comisiei de evaluare, în perioada 18-19.11.2021;
  • După susținere, până la data de 19.11.2021, ora 18:00, vor fi selectați cei 3 finaliști ai concursului, publicarea listei finaliștilor se va face pe site-ul școlii organizatoare, la secțiunea Proiecte;
  • În data de 23.11.2021, trei finaliști din România, vor lua parte la o competiție internațională care se va desfășura la Liceul Apsha Inferioară „Apsha”, unde vor concura cu trei finaliști din Ucraina.

ANUNȚ

Ca urmare a situației create de pandemia Sars Cov2 vă aducem la cunoștință următoarele:

Laboratorul Virtual

din cadrul Proiectului Virtual Reality United Charpathians este gata sa isi primeasca primii cursanti.