Baza materială a şcolii

Structura bazei materiale

Scoala gimnaziala „Mircea Eliade” cuprinde 3 corpuri de clădire:

• corpul A – cu săli de clasă, laboratoare, cabinete are 2 etaje; suprafaţa construită este de  855  m2
  • corpul B – cu sali de clasa, cabinete, sala festiva, atelier are 2 etaje; suprafaţa construită este de 777  m2
  • corpul C – cuprinde săla de sport a scolii cu vestiarele; suprafaţa construită este de 626  m2
  • Constructii anexe 54 m2

În toata şcoala s-a zugravit exteriorul, s-au facut igienizari interioare au fost schimbate toate geamurile şi uşile cu tâmplărie pvc;  o parte dintre holurile, sălile de clasa şi cabinetele,precum si sala de sport au fost recondiţionate, fiind in curs aducerea lor la standarde moderne si dotarea cu materiale didactice şi mobilier nou.

Transformările au fost realizate începând cu anul financiar 2005 şi continua si în  prezent.

Paralel cu dezvoltarea bazei tehnico-materiale s-a pus un accent deosebit pe procesul instructiv - educativ, insistându-se asupra calităţii şi mai puţin a cantităţii, un factor important reprezentându-l seriozitatea angajaţilor şi nu în ultimul rând disciplina elevilor,prevenirea absenteismului si a abandonului scolar.

Scoala „Miercea Eliade” cuprinde 2 corpuri de clădirecu:

• 53 de săli de clasa vezi album foto
    • 10 laboratoare si cabinete (biologie, chimie, fizică, geografie  ,Lb. romana, lb. engleza,istorie ,religie si un laborator de informatică

• Sală de sport modernă  cu o suprafata de 626 m2,de 1 teren de sport cu o suprafaţă totală de ......m2, amenajate pentru următoarele discipline sportive: fotbal, handbal, baschet, tenis, gimnastica, dans sportiv.

• Sală festivă

• Cabinet al  Consiliului  elevilor
  • Cabinet consilere si orientare scolara poza

• Cabinet de spirijin pentru elevii cu cerinte educationale speciale