Logo

Duminică, Mai 26, 2019

Ziua Nationala de Comemorare a Holocaustului

9 Octombrie, Ziua Nationala de Comemorare a Holocaustului a dat prilejul elevilor de la Scoala Gimnaziala Mircea Eliade sa afle lucruri noi despre una dintre cele mai mari drame ale istoriei recente a Europei si a lumii. Activitatea a debutat cu un moment de reculegere in memoria victimelor Holocaustului nazist.

Doamna directoare Salagean Mariana le- a vorbit elevilor despre vizita facuta la lagarele de concentrare si de exterminare de la Auschwitz, Polonia. Domnul profesor de istorie, Iovan Ioan a prezentat elevilor filme documentare pentru a intelege mai bine si consientiza semnificatia acestui eveniment. La activitate au participat elevii claselor: IVA,VIB,VIIB si VIIIC alaturi de doamnele profesoare: Burian Simina, Matyas Beata, Miclaus Florica, Simonca Anca.

Despart


: