Logo

Duminică, Mai 26, 2019

Elevii claselor a VIII-a au participat la un concurs

Купить СНПЧ А7 Йошкар-Ола, оперативная доставка

Unirea Principatelor Române, cunoscuta ca Mica Unire (Marea Unire fiind cea de la 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia), reprezinta unificarea vechilor principate, Moldova si Tara Româneasca, într-un Principat unit.

La mijlocul secolului al XIX-lea, soarta principatelor Moldovei si Tarii Românesti era în mâinile Rusiei si ale Imperiului Otoman, care se opuneau unirii lor. Situatia s-a schimbat în urma razboiului Crimeii, dintre 1853 si 1856, când Rusia a fost învinsa de Marile Puteri, formate din Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei, Imperiul Francez, Regatul Sardiniei si Imperiul Otoman.
D-l prof. Iovan i-a ajutat pe elevii scolii noastre sa înteleaga mai bine semnificatia zilei, prezentând un material pe aceasta tema, în urma caruia, elevii claselor a VIII-a au participat la un concurs.

 elevii claselor a VIII-a au participat la un concurs.
 elevii claselor a VIII-a au participat la un concurs.

Despart


: