Ziua Europeana a Limbilor - 26 septembrie

In cadrul "European Day of Languages", elevi ai scolii noastre au luat parte la diferite activitati dedicate diversitatii lingvistice si învățarii limbilor străine pe parcursul vieții.
Prin activitatile desfasurate sub indrumarea profesorilor de limba engleza, ei au aflat despre existența și valoarea limbilor vorbite pe teritoriul Europei:

- Europa - tari si simboluri nationale, proiect realizat de elevii clasei a VII-a A; Ceaiul - arome culturale: istorie si traditii, elevii clasei a VIII-a A . Profesor coordonator Pop Ioana
- "Hello! Talk to me!": prezentare "European Day of Languages" si dialoguri simple in opt limbi straine, cls. a VI-a C; "European Friends" - activitati de comunicare, cls a IV-a C; concurs pe echipe de saluturi si expresii uzuale, cls. a VII-a C. Coordonator: prof. Puscas Alina.