Logo

Duminică, Mai 26, 2019

Proiect educaţional

La scoala Mircea Eliade s-a desfasurat prima etapa a proiectului educational “Sa cresc mare si frumos mancand un mar sanatos”, prin care elevii claselor 0 – VIII au adus dovezi in sprijinul afirmatiei “ Un mar pe zi alunga doctorul din casa”.

Consiliul elevilor a propus mai multe sectiuni ale acestui proiect ( Povestea unui mar, Afis, Prezentare Power Point, Spot publicitar si piramida alimentelor) iar emotiile concurentilor au fost la fel de puternice ca si interesul auditoriului care a umplut sala festiva pe durata desfasurarii concursului. S-au inscris un numar de 28 de echipaje si 58 de elevi, acestia din urma realizand afisele publicitare.

Juriul format din doamna director Salageam Mariana, prof. Sabados Stefania, prof. Anca Simonca si elevele Onuczan Patricia si Tataran Andrea au avut o sarcina dificila in a stabili o ierarhie deoarece toate prezentarile au fost corecte din punct de vedere stiintific iar mesajele transmise au impresionat auditoriul, sloganul acestora fiind “Sa cresc mare si frumos mancand un mar sanatos”.Merita multe felicitari toti concurentii, iar cei care s-au clasat pe locul I au reusit sa impulsioneze elevii sa consume cat mai multe fructe si legume dar si sa aiba mai multa grija de natura: Corina Ghita -cls. III-a A, Borsa Mario – cls. VIII –a A ( sectiunea Povestea unui mar ), clasa IV-a B (sectiunea Afis ), clasa V-a B (sectiunea Piramida alimentelor), Borsa Mario, Handro Dorian – cl. VIII-a A (sectiunea Power Point), clasa IV-a C (sectiunea Obiecte realizate din semintele fructelor consumate), Pap Georgiana – cls. VII-a C (sectiunea Spot publicitar). Programul “ Marul” este unul guvernamental dar trebuie sa fie in aceasi masura si unul familial, fiecare adult trebuie sa invete copilul sa se hraneasca sanatos, sa faca miscare in natura pentru ca dictonul latinesc “Mens sana in corpore sano” este mai mult ca oricand de mare actualitate.

Consilier edicativ, Rodica Manta
 

Despart


: