Logo

Duminică, Mai 26, 2019

Şi dacă o zi ar fi fără violenţă !?

HPIM0024

Imaginati-va cum ar fi o zi,o singura zi macar fara violenta !
Raspunsurile vor fi diferite dar aproape toate ar cuprinde expresia :” Ce bine ar fi !”

Din dorinta de a sesiza asupra formele de violenta existente in scolile romanesti dar si din alte tari si a riscurilor la care se supun atat “batausii” cat si cei “batuti”...

cu ocazia Zilei nonviolentei , in data de 30 ianuarie 2013,un numar mare de elevi din clasele primare si gimnaziale au organizat o ampla manifestare in care au indemnat la calm,intelegere, prietenie si mai ales utilizarea cuvintelor care nu dor.
Din momentele zilei nu au lipsit dezbaterile asupra fenomenului violentei si antiviolentei in scoli si,desigur un mars pe coridoarele scolii in care elevii  au purtat afisele confectionate de ei  pentru a lansa chemarea spre nonviolenta.
Acum va puteti imagina o zi fara violenta in scolile noastre?
 Si daca o zi ar fi fara violenta !?
 Si daca o zi ar fi fara violenta !?
 Si daca o zi ar fi fara violenta !?

Despart


: