Luni, Octombrie 23, 2017

A.S.O.P. Mircea Eliade

A.S.O.P. a luat fiinta la initiativa mai multor parinti in anul 2009  ca o necesitate a organizarii parintilor elevilor din scoala noastra ca persoana juridica, sub incidenta legii ONG-urilor.Legea invatamantului prevede posibilitatea asocierii sub forma unei organizatii non profit care sa reprezinte interesele parintilor in fata scolii si a altor institutii apartinand MECTS.
            Totodata, conform Legii Educaţiei Naţionale, din partea Asociatiei participa activ in sedintele Consiliului de Administratie al scolii doi reprezentanti care sustin interesele parintilor si comunica spre membrii asociatiei hotararile care ii privesc.
     Fondatorii acestei Asociaţii au fost:
  • Betea Nicolae Vasile
  • Puskas Mariana Luminita
  • Mulcutan-Chis Florin
  • Pop Tunde Csilla
  • Domuta Angela
  • Ardelean Laura
  • Ghiberdic Loredana
  • Merla Maria
  Actuala conducere ASOP Mircea Eliade  este formata  din :
  • Mulcutan-Chis Florin- presedinte – membru al Consiliului de Administratie al Scolii Gimnaziale Mircea Eliade
  • Pop Tunde Csilla- vicepresedinte
  • Ardelean Laura- vicepresedinte
  • Morojac Nicoleta-cenzor
  • Ardelean Violeta Sorina- secretar–membru al Consiliului de Administratie al Scolii Gimnaziale Mircea Eliade
  • Vezentan Adina-membru
Din fiecare clasa la sedintele asociatiei participa presedintele ales din fiecare clasa.
   Denumire entitate non-profit: ASOCIATIA ASOP SCOALA GENERALA MIRCEA ELIADE SATU MARE
  • Cod de identificare fiscală: 25517364
  • Cont bancar (IBAN): RO72BTRL03101205S05848XX  -BANCA TRANSILVANIA S.A. sucursala SATU MARE
        Multumim tuturor părintilor care se implică voluntar in sprijinirea procesului educational si in asigurarea unor conditii mai bune elevilor din Şcoala Gimnazială Mircea Eliade Satu Mare.